2025. július 4. péntek
LÉGKÖR - szakmai tájékoztató folyóirat

70. évfolyam 2. szám * 70–132 * 2025. április


A HUNGAROMET MAGYAR METEOROLÓGIAI SZOLGÁLTATÓ NONPROFIT ZRT. ÉS
A MAGYAR METEOROLÓGIAI TÁRSASÁG
SZAKMAI TÁJÉKOZTATÓJA

letöltés [pdf: 41476 KB]
A légköri szén-dioxid szerepe a Föld éghajlatának alakításában az elmúlt 66 millió évben: tanulságok a jelen globális felmelegedés vonatkozásában
Újvári Gábor
DOI:10.56474/legkor.2025.2.1 (70–79. oldal)
 PDF (3287 KB)   |   Összefoglalás

A kainozoikum (elmúlt 66 millió év) során, egy a geológiai rekordokban jól nyomon követhető globális lehűlés zajlott a légköri szén-dioxid (CO2) koncentráció drasztikus csökkenésével párhuzamosan. Az üledékes kőzetekbe zárt paleoklíma-információk arról tanúskodnak, hogy a légköri CO2-koncentráció igen erős kapcsolatban volt a globális felszíni hőmérséklettel, gyakorlatilag minden időskálán (103 – 106 év). A légköri CO2 némely periódusban éghajlati kényszerként jelentkezett, más esetben pozitív visszacsatolásként felerősítette a globális hőmérsékletváltozásokat, amelyeket egyéb éghajlatalakító tényezők (pl. földpályaelem kényszerek, a kontinensek földrajzi eloszlása, vulkanizmus stb.) szabályoztak. A földtörténet különböző klímaállapotairól szerzett eddigi információk nagyban segítették az éghajlati rendszer működésének megértését és rámutatnak a légköri CO2 (és a globális szén-ciklus) klímaszabályozó szerepére.

A Kárpát-medence térségének jellegzetes helyi szelei
Kurcsics Máté, Horváth Ákos, Geresdi István
DOI:10.56474/legkor.2025.2.2 (80–86. oldal)
 PDF (5684 KB)   |   Összefoglalás

A Kárpát-medence térségében számos helyi széllel találkozhatunk, amelyek különböző neveken váltak ismertté. Az adriai partvidéken fújó bóra vagy az Alpok főn szele jól ismert, míg az olyan szelek, mint a nemere vagy a kossava kevésbé vannak benne a köztudatban. Ezen szelek közös tulajdonsága, hogy egy nagytérségű időjárási helyzet és a domborzat kölcsönhatásaként jönnek létre. Meghatározott irányból fújnak és gyakran elérik a viharos fokozatot. A helyi szelek gyakran a hőmérsékleti, légnedvességi mezőben és a felhőzet szerkezetében is megnyilvánulnak. Jelen tanulmányban áttekintjük, milyen módon képes a domborzat helyi szélviharokat kialakítani, majd a Kárpát-medencét körbejárva külön-külön bemutatjuk ezeket a sajátos légmozgásokat.

A keszthelyi homogenizált hőmérsékleti adatok elemzése különös tekintettel a 20. század eleji felmelegedés jeleire
Jakuschné Kocsis Tímea, Pongrácz Rita, Hatvani István Gábor, Magyar Norbert, Anda Angéla, Kovácsné Székely Ilona
DOI:10.56474/legkor.2025.2.3 (87–91. oldal)
 PDF (1639 KB)   |   Összefoglalás

A tanulmány célja, hogy bemutassa, objektíven detektálhatóak-e éves, évszakos, illetve havi skálán statisztikailag szignififikáns változások Kelet-Közép-Európa egyik leghosszabb homogenizált hőmérsékleti adatsorában nemcsak az utóbbi néhány évtizedben, hanem már sokkal korábban, a 20. század első felében is. A globális tendenciához hasonlóan a keszthelyi éves középhőmérsékleti idősorban is azonosítható a 20. század eleji felmelegedés (a továbbiakban ETCW) 1931 és 1951 között. A Mann-Kendall-féle trend teszttel kimutattuk, hogy egy szignififikáns emelkedő tendencia fifigyelhető meg az 1925 és 1951 közötti évek tavaszi idősorában. Ugyanakkor sem a nyár, sem az ősz ebben az időszakban nem jellemezhető szignififikáns trenddel, az átlag emelkedése azonban felismerhető. Összességében az ETCW jól egfifigyelhető a keszthelyi hőmérsékleti idősor részletes statisztikai elemzésén keresztül.

Agrometeorológiai fejlesztések a HungaroMet-nél
Kovács Attila, Erdődiné Molnár Zsófia
DOI:10.56474/legkor.2025.2.4 (92–96. oldal)
 PDF (3187 KB)   |   Összefoglalás

A HungaroMet Zrt. honlapján (met.hu) széles körű friss meteorológiai információ érhető el, az agrometeorológiai aloldalon pedig kifejezetten a mezőgazdaságban érintettek számára készülő információk találhatók. Folyamatosan fejlesztjük a honlapunkon ingyenesen elérhető információk körét. Az alábbiakban a 2024-es évben bevezetett új produktumokat, a levélnedvesség-tartamot és az NDVI index növényspecififikus éves menetét mutatjuk be részletesen, elsősorban azok jelentőségét és az operatív működést előtérbe helyezve.

100 éves a Magyar Meteorológiai Társaság – az ünnepi ülés összefoglalója
Lakatos Mónika

Meteorológiai Világnap a HungaroMetnél
Szabó Dorottya

Török delegáció látogatott a HungaroMet székházába
Lábó-Szappanos Eszter, Dobi Ildikó

Kiváló társadalmi észlelők világnapi kitüntetése
Tóth Róbert

2024/2025 telének időjárása
Szolnoki-Tótiván Bernadett

2024 telének időjárása agrometeorológiai szempontból
Erdődiné Molnér Zsófia, Kovács Attila Viktor

A 2024. év éghajlati elemzése
Marton Annamária, Izsák Bernadett, Szentes Olivér, Szolnoki-Tótiván Bernadett

Könyvajánló

Magyar Meteorológiai Társaság hírei

LÉGKÖR folyóirat